8 niesamowitych faktów o rzęsach

8 niesamowitych faktów o rzęsach

Tuszujemy je, sztucznie przedłużamy, doklejamy do nich inne – mimo to wiemy o naszych rzęsach relatywnie mało. Nie powinno tak być – dlatego zebraliśmy dla Was osiem niesamowitych faktów o rzęsach.

  1. Podstawowym zadaniem rzęs jest ochrona oczu. Podobnie jak brwi – rzęsy pełnią funkcję ochronną. Włoski zatrzymują brud, kurz, wodę i inne niechciane substancje, zapobiegając przedostaniu się ich do oczu. Bywa jednak, że same wpadną do oka powodując podrażnienie. W takim wypadku należy mrugając jednocześnie pocierać powiekę i kierować „ciało obce” do wewnętrznego kącika oka – tam z łatwością łzy wypchną je za zewnątrz.
  2. Rzęsy wypadają codziennie. Każdego dnia tracisz od 1 do 5 rzęs! Trzymiesięczny cykl wzrostu rzęs jest zdecydowanie krótszy od cyklu wzrostu włosów na głowie. Z tej prostej przyczyny rzęsy nie mogą być w naturalny sposób dłuższe.
  3. Rzęsy rosną w trzech fazach. Pierwsza faza to anagen (aktywna faza wzrostu), druga – katagen (faza przejścia) i ostatnia to telogen (czas odpoczynku/wypadania). W każdym momencie aż 90% włosków znajduje się w aktywnej fazie wzrostu , a ich przyrost na długości to ok. 0,16 mm dziennie.
  4. Istnieje bardzo duża różnica między rzęsami na górnej i dolnej powiece. Rzęsy na górnej powiece są zdecydowanie silniejsze, mocniejsze i pełniejsze niż te w dolnej linii. Przeciętna kobieta ma ok. 200-300 włosków na górnej powiece, na dolnej natomiast ok. 100.
  5. Rzęsy mają różną długość. Długość włosków po bokach jest znacznie krótsza, a niżeli tych na środku, które mają ok. 1,5 mm.
  6. Najdłuższe rzęsy świata… zmierzono rzęsy długości aż 2,75 cm! I możesz wierzyć lub nie, ale rekordzistą jest facet ;-/ Przy okazji średnia długość rzęs to 10mm.
  7. W rzęsach żyją malutkie roztocza. Ale zanim wywoła to oburzenie i odrazę: większości przypadków są one niegroźne! Nużeńce (bo o nich mowa) żywią się martwym naskórkiem, usuwają więc poniekąd brud i zanieczyszczenia z włosków. Ich bytowanie na rzęsach jest niemal nieuniknione, a przez środowisko lekarskie często określane są jako naturalna flora ludzkiego organizmu. Zasadniczo mogły by być nam obojętne, jednak ich nadmierna kolonizacja, szczególnie u osób wrażliwych, ze skłonnościami do alergii mogą być przyczyną zapalenia spojówek, powodować swąd czy dyskomfort i podrażnienie gałki ocznej.
  8. Rzęsy stylizujemy już od starożytności. Egipcjanie jako pierwsi opracowali narzędzia pozwalające podkręcić rzęsy ku górze. Pierwszy tusz do rzęs – jak wiadomo nam dziś – opracował koncern kosmetyczny Rimmel w 1913 we Francji. Maybelline jako pierwszy opracował i przedstawił formułę z węgla i wazeliny. Natomiast światowym liderem w permanentnej koloryzacji rzęs jest marka RefectoCil.